Apple’ın Vision Pro hayalleri suya düştü!

Apple, Şubat ayında başladığı Vision Pro teslimatlarında son aşamaya geçmiş durumda. Vision Pro için beklentileri düşüren şirket, ikinci modelin daha uygun fiyatlı olmasına öncelik verecek. Buna göre Apple’ın üretim ortaklarına Vision Pro 2 hedeflerini paylaştığı belirtildi.

Apple Vision Pro 2 çok daha ucuz olacak

Yeni bir rapora göre Apple, VR/AR gözlükleri için yol haritasını gözden geçirmeye karar verdi. 3499 dolarlık fiyat etiketine sahip Vision Pro’nun gelişmiş versiyonu üzerinde çalışmayı durdurdu. Buna göre karma gerçeklik gözlüğü için devam planlarını küçülttü.

İddialara göre Apple, VR gözlüğünün üretim ortaklarına bazı notlar gönderdi. Geçtiğimiz aylarda planlandığı üzere Vision Pro 2’yi geliştirmeyeceğini söyledi. Teknoloji devinin, daha küçük hedefle uygun fiyatlı gözlüğe odaklandığı belirtildi.

Apple, Vision Pro’nun yüksek çözünürlüklü ekranlarını korumayı hedefliyor. Ancak üretimdeki diğer maliyetleri düşürecek. Böylece en üst düzey iPhone modelleriyle aynı seviyede, 1500 dolar civarında Vision Pro 2 sunabilecek.

Bu fiyatlandırma Vision Pro’dan çok daha ucuz olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak Meta’nın 649 dolardan başlayan Quest Pro modeline göre hala oldukça pahalı.

Apple ayrıca fiyatı düşürmek için Vision Pro’nun gelişmiş özelliklerinden bazılarını rafa kaldırmayı düşünüyor. Yeni gözlüğü üçte bir oranında daha hafif hale getirerek kaldırılan özelliklere yönelik eleştirileri savuşturmuş olacak. Şirketin yeni karma gerçeklik gözlüğü için 2025’in sonlarında bir lansman hedeflediği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir