Bakanlık’tan Sert Uyarı: Emlak İlanlarında Yeni Dönem, Cezalar 100 Bin TL’yi Bulacak!

Ticaret Bakanlığı, yetki belgesi olmadan faaliyet gösteren emlak alım satım platformlarına uyarı yaptı. İnternet üzerindeki emlak ilanlarında taşınmazların, ilan veren kişi veya yakınlarına ait olması gerektiği belirtildi. Aksi takdirde 100 bin liraya kadar ceza uygulanacak.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Bakanlık, geçen yıl yapılan düzenlemeyi hatırlatarak, yetki belgesi zorunluluğuna dikkat çekti. Emlak alım-satım platformlarında yer alan ilanlardaki taşınmazların ilan veren üyeye veya yakınlarına ait olması gerektiğini belirtti.

2024 yılı sonuna kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartının aranmayacağı bildirildi. Bakanlık, yetki belgesi olmadan faaliyet gösteren emlak işletmelerinin sorun yaşamamaları ve cezai yaptırımlardan kaçınmaları için acilen yetki belgesi almaları gerektiğini vurguladı.

SPEKÜLASYON VE SAHTE İLANLARA KARŞI ÖNLEM

Bakanlığın yönetmeliğine göre, internet üzerindeki emlak ilanlarında spekülasyon ve sahte ilanların önlenmesi amacıyla yeni düzenlemeler getirildi. İlan veren kişi, taşınmazın sahibi veya birinci ve ikinci derece akrabaları olmalı. Ayrıca, taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirilmesi de ilan yayımlanmadan önce doğrulanmalı. Bu düzenlemeye uymayan ilan sitelerine, her bir aykırılık için 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

YETKİSİZ FAALİYETLERE SON

Yetkisiz faaliyet gösteren emlakçılar ve internet sitelerinin kayıt altına alınması amacıyla yapılan düzenleme, konut ticareti yapan emlak işletmelerine mesleki deneyim şartı olmadan yetki belgesi alma imkanı tanıyor. Bu düzenleme ile kötü niyetli kişilerin organize fiyat şişirmeleri ve spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir