CHP’li Oğuz Kaan Salıcı: Peki biz gri listeye niye alınmıştık?

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasıyla ilgili yaptığı paylaşımda çok mutlu olduğunu belirterek, “Peki biz gri listeye niye alınmıştık?” diye sordu. 

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Mali Eylem Görev Gücü’nün (Financial Action Task Force-FATF) Türkiye’yi gri listeden çıkarması ile ilgili paylaşımda bulundu.

Türkiye FATF gri listeden çıktığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Salıcı, “Demek ki Suç Sektörünü büyüten bakanlar evi batırdığı için İngiltere’den evin temizliğiyle ilgilenecek birisini getirmişiz. Peki biz bu gri listeye niye alınmıştık? Kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, kripto varlıklarla ilgili düzenlemelerin eksikliği, bazı derneklerin IŞİD gibi terör örgütlerine finansman sağlanması gibi gerekçeler vardı. Güzel haberler var: Daha dün bir tuğgeneral insan kaçakçılığından tutuklandı. Önceki gün kripto para kanunu çıktı. Organize suç çetelerine sürekli operasyon yapılıyor. Soylu döneminde uluslararası mafyanın Türkiye’ye geldiğini 5 yaşındaki çocuk biliyor. Fakat basına yansıyan diğer haberlere göre, geçen sene MASAK’a bildirilen şüpheli işlem sayısı 615 bin ancak sadece 16’sı incelemeye alınmış. MASAK raporunda IŞİD’in Suriye’deki parasının Türkiye’de aklandığı yazılmış. Sırf şu son bir ayda yarım ton kokain Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek istenirken ele geçirilmiş. Almanya’da Türkiye bağlantılı altın kaçakçılığı ve kayıt dışı para transferi gündem olmuş. Bunları suç sektörünün tamamının üstüne gidilsin diye hatırlatıyorum” dedi. 

“Suç sektörünü Türkiye’ye kim bulaştırdı?”

Salıcı, paylaşımında şu soruları sordu:

“1.Suç Sektörünü Türkiye’ye kim bulaştırdı?

2.Patır patır açılan Güzellik Salonları’na kim göz yumdu?

3.Kripto para düzenlemesini daha düne kadar kim bekletti?

4.Rus, Hırvat, Sırp, Gürcü vb mafyayla toplanan Çeteler Enternasyoneli’ni Türkiye’ye kim davet etti?

5.Kirli döviz girişi cari açığın finansmanı için kullanıldı mı?

6.Öyleyse, Soylu bunu tek başına yapamaz, talimatı kimden aldı?

7.Cumhur İttifakı liderleriyle boy boy fotoğrafları bulunan mafyaya neden operasyon yapılmıyor?

8.İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı’nın işaret ettiği yargıdaki yapıların arkasında kimler var?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir